Aby oceniać perfumy, zaloguj się.
Zaloguj sięTwoja ocena Oddaj głos Bądź pierwszy/-a — jeszcze nikt nie ocenił
Yves Saint Laurent Jazz
Woda toaletowa dla mężczyzn 80 ml
Zbieraj swoje flakony w jednym miejscu, dziel je na listy i śledź, ile dziś warta jest cała kolekcja.
Damy znać mailem, gdy Yves Saint Laurent Jazz spadnie do ceny, którą sam ustawisz. Za darmo, bez spamu — alert wyłączasz jednym kliknięciem.
Masz już konto? Zaloguj się
Wszystko w jednym miejscu
1 widok i od razu widzisz aktualne ceny, ceny historyczne oraz spadki cen dla wybranych produktów.
Elastyczna organizacja
Grupujesz produkty w elastyczne kategorie według własnych potrzeb.
Dziel się ze znajomymi
Udostępniasz swoje kolekcje znajomym na forach i w mediach społecznościowych.
Historia cen
Zmiana ceny
- 24 godz
- 0%
- 7 dni
- ↑3.1%
- 30 dni
- 0%
- 3 mies
- ↑26.2%
- 6 mies
- ↑46.4%
- 1 rok
- ↑45.4%
Śledź zmiany cen produktu Yves Saint Laurent Jazz w czasie.
Jak pachnie?
Kompozycja zapachowa Yves Saint Laurent Jazz
Znajdź podobne perfumy
Kliknij na nutę lub akord, aby zobaczyć perfumy z tym składnikiem. Włącz tryb wielokrotnego wyboru, aby połączyć kilka składników.
Zaznacz wybrane nuty i akordy, a następnie kliknij "Szukaj perfum" aby znaleźć zapachy o podobnym profilu.
Główne akordy
Piramida zapachowa
Nuty głowy pierwsze wrażenie
Nuty serca dusza zapachu
Nuty bazy fundament i trwałość
Najlepsze oferty
4 oferty dla Yves Saint Laurent Jazz EDT 80 ml; ceny od 445.00 zł.
Ceny aktualizowane codziennie. Ostatnia aktualizacja: 22.10.2026.
Opinie użytkowników
Poznaj opinie innych miłośników zapachów o Yves Saint Laurent Jazz.
Wystąpił błąd
Sukces
Brak opinii dla tego produktu
Twoja opinia może być niezwykle pomocna dla innych użytkowników. Podziel się swoimi wrażeniami i pomóż im podjąć decyzję o zakupie.
Recenzja Yves Saint Laurent Jazz
Subiektywna ocena, charakter zapachu i wskazówki kiedy go nosić.
Duża część recenzji powstaje na bazie osobistych doświadczeń. Niektóre opierają się wyłącznie na danych produktowych oraz opiniach użytkowników publikowanych w serwisach perfumowych, na forach i w mediach społecznościowych.
Yves Saint Laurent Jazz to woda toaletowa, która od pierwszego rozpylenia wybiera wyrazistość zamiast gładkiego bezpieczeństwa. Kompozycja została wprowadzona w roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym ósmym, a jej twórcą jest Jean-Francois Latty. Aromatyczny, ciepły i świeży zarazem charakter opiera się na przyprawach, ziołach, mchu, drewnie i skórze. To zapach dla mężczyzny, który nie potrzebuje słodkiego akcentu, żeby zaznaczyć obecność.
Jazz ma w sobie napięcie między ostrym początkiem a spokojniejszym, cieplejszym zakończeniem. Dlatego może kojarzyć się z formalnym strojem, wieczorem w klubie albo z własnym rytuałem po pracy, ale niekoniecznie z codziennym rozpylaniem bez zastanowienia. Starsze i nowsze wersje nie są odbierane identycznie: dla jednych najważniejsza jest moc starszego wydania, dla innych współczesna wersja pozostaje łatwiejsza do noszenia.
W skrócie
| Cecha | Informacja |
|---|---|
| Marka | Yves Saint Laurent |
| Typ | Woda toaletowa |
| Płeć | Dla mężczyzn; odbiór zdecydowanie męski |
| Rodzina zapachowa | Aromatyczna, ciepła korzenna, świeża korzenna, drzewna, mszana i ziołowa |
| Premiera / twórca kompozycji | Rok tysiąc dziewięćset osiemdziesiąty ósmy; Jean-Francois Latty |
| Trwałość | Na ubraniu pozostaje długo, a baza utrzymuje się także po osadzeniu |
| Projekcja | Dobra, wyraźna, lecz zwykle nieprzytłaczająca |
| Najlepszy sezon | Wiosna, jesień i zima |
| Pora dnia | Dzień i wieczór, z lekkim wskazaniem na dzień |
| Stosunek jakości do ceny | Akceptowalny; jakość broni się bardziej charakterem niż okazją cenową |
Pierwsze wrażenie
Otwarcie jest zdecydowane, suche i przyprawowe. Lawenda nie prowadzi tu kompozycji w stronę miękkiej świeżości, bo od razu otaczają ją gałka muszkatołowa, kolendra, bylica, anyż, bergamotka, bazylia, cynamon i kardamon. Taki zestaw daje efekt ziołowo-korzenny z chłodniejszym, lekko iskrzącym oddechem. Bergamotka rozjaśnia początek, ale nie odbiera mu powagi, a przyprawy szybko budują gęstą, pełną obecność. To ostre, bezkompromisowe otwarcie, które może zachwycić miłośnika wyrazistych klasyków albo od razu zmęczyć osoby szukające łagodnego wejścia.
Nie ma tu cukierkowej miękkości ani wodnistej prostoty. Aromatyczny akord jest świeży, ale jednocześnie suchy, zielony i rozgrzany. Przy pierwszym kontakcie Jazz potrafi wydawać się surowy, a nawet zbyt bezpośredni; po chwili jego krawędzie zaczynają się zaokrąglać. Nazwa pasuje do sposobu prowadzenia kompozycji: początek nie układa się w równą, spokojną melodię, tylko wchodzi mocnym akcentem, po czym pozwala kolejnym warstwom przejąć tempo.
Rozwój krok po kroku
W sercu przyprawowa ostrość zostaje związana z kwiatowym, zielonym tonem. Wytrawny kwiatowy kontur daje tu geranium, a goździk (kwiat) podtrzymuje korzenną energię; jaśmin wnosi subtelne zaokrąglenie. Irys dodaje suchego, pudrowego wrażenia, dzięki czemu środek nie staje się ani słodki, ani przesadnie kwiatowy. To nadal męski zapach, lecz nie dlatego, że usuwa kwiaty z obrazu; raczej dlatego, że podporządkowuje je ziołom, przyprawom i drewnu.
Baza schodzi głębiej. Mech dębowy przyciemnia kompozycję i wzmacnia jej mszany charakter, skóra dodaje suchej szorstkości, a tytoń ociepla całość bez robienia z niej słodkiego akordu. Drzewo sandałowe wygładza przejście, cedr utrzymuje pionową, suchą linię, piżmo nadaje osadzeniu miękkość, a bursztyn i fasolka tonka dokładają ciepła. W efekcie baza jest spokojniejsza od otwarcia, ale nie traci ciężaru ani eleganckiej surowości.
Jazz nie zachowuje się liniowo. Rozwój ma wyraźne etapy: najpierw dominuje świeża przyprawowość, potem ziołowo-kwiatowe serce, a na końcu mech, skóra, tytoń i drewno. Właśnie ta zmiana tłumaczy, dlaczego początek może wydawać się trudny, podczas gdy osadzona baza przyciąga nawet po wielu godzinach. Kompozycja nie staje się po prostu cichsza; przechodzi od nacisku do opanowania.
Piramida zapachowa
Nuty głowy
pierwsze wrażenieNuty serca
dusza zapachuNuty bazy
fundament i trwałośćTrwałość i projekcja
Jazz ma bardzo dobrą trwałość, choć jej odczuwanie zależy od wersji i skóry. Najmocniej zapisuje się starsze wydanie: bywa opisywane jako bardziej nasycone, agresywniejsze w otwarciu i niemal nie do zdarcia. Nowsza wersja zachowuje rozpoznawalny charakter, ale może wydawać się spokojniejsza i mniej ekspansywna. Na ubraniu kompozycja potrafi zostać długo po aplikacji, a na skórze zwykle przechodzi od wyraźnego obłoku do bliższej, ciepłej bazy.
Projekcja jest dobra: Jazz zaznacza obecność, lecz nie musi wypełniać całego pomieszczenia. Najlepiej zacząć od oszczędnej aplikacji na szyję, kark albo ubranie i dać otwarciu czas na opadnięcie. Przy tym zapachu łatwo pomylić pierwszą, ostrą falę z jego pełnym obrazem. Warto unikać rozpylania tuż przed wejściem do małego, zatłoczonego pomieszczenia; kilka spokojnych minut pozwoli, by przyprawy ustąpiły miejsca bardziej zrównoważonemu sercu.
Kiedy to nosić
- Do formalnego stroju, kiedy potrzebny jest suchy, aromatyczny akcent zamiast słodkiej ozdoby.
- Na koncert jazzowy albo wieczór w klubie, gdzie jego ciemniejsze, korzenne i mszane tony mają naturalne otoczenie.
- Do pracy w chłodny dzień, jeśli otoczenie dobrze znosi wyraziste perfumy, a aplikacja pozostaje oszczędna.
- Na jesienny spacer lub zimowe wyjście, gdy baza ze skórą, tytoniem, drewnem i bursztynem może wybrzmieć pełniej.
- Na wieczorne spotkanie, gdy bardziej liczy się charakter i elegancja niż łatwa słodycz.
- Nie na spontaniczny zakup do codziennego noszenia, jeśli ostre otwarcia szybko męczą albo szukany jest zapach całkowicie nieformalny.
Między starszym Jazzem a nowym obliczem
W przypadku Jazz ważne jest nie tylko to, jak pachnie kompozycja, lecz także którą wersję się spotka. Starszy Jazz, kojarzony z charakterystycznymi flakonami wcześniejszych wydań, ma wyraźnie większą siłę i bardziej agresywny początek. Nowsze wydanie bywa odbierane jako czystsze, łagodniejsze i łatwiejsze do użycia, ale dla kolekcjonera może być zbyt płaskie w porównaniu z kompozycją starszej wersji. Rdzeń pozostaje rozpoznawalny, jednak różnica w nasyceniu zmienia sposób noszenia: vintage staje się przedmiotem celebracji, a nowsza wersja — praktyczniejszym wyborem.
Jazz jest przy tym zapachem przejściowym między dwoma sposobami budowania aromatycznego fougère. Z jednej strony ma korzenny, mszany i skórzany ciężar klasycznej kompozycji, z drugiej dotyka świeżego, bardziej niebieskiego kierunku, który kojarzony jest z Davidoff Cool Water. Nie oznacza to prostego podobieństwa ani zastępstwa. Chodzi raczej o pozycję Jazz: pozostaje wytrawny i wielowarstwowy, ale nie jest zamknięty w jednym, całkowicie staromodnym schemacie. To właśnie dlatego jedni widzą w nim most między epokami, a inni przede wszystkim mocny klasyk z własnym bagażem wspomnień.
Mocne i słabe momenty
Najmocniejszym punktem jest kontrast. Przyprawowe otwarcie ma energię, której nie da się pomylić z dyskretną wodą do biura, a baza potrafi zmienić tę siłę w wytrawną elegancję. Na plus działa także wielowarstwowość: lawenda, geranium i jaśmin nie są zawieszone osobno, tylko prowadzą kompozycję do mchu, skóry, tytoniu i drewna. Zapach pozostaje interesujący po osadzeniu, zamiast znikać po pierwszym akordzie.
Słabszy moment przychodzi na początku. Ostre przyprawy mogą zabrzmieć zbyt agresywnie, zwłaszcza w starszym wydaniu. Dla jednych ta bezpośredniość jest sednem Jazz, dla innych pierwsze wrażenie okazuje się zbyt ciężkie lub zbyt znajome. Pojawia się też rozczarowanie, gdy oczekuje się wyjątkowości na poziomie najbardziej charakterystycznych klasyków, a dostaje się raczej solidną, szeroką kompozycję aromatyczną. Trwałość na konkretnej skórze również nie zawsze dorównuje pamięci o starszej wersji.
Do kogo to trafi
To zapach dla osoby, która lubi wytrawne przyprawy, ziołową świeżość i bazę z mchem, skórą oraz drewnem. Spodoba się komuś, kto chce nosić perfumy o wyraźnym wejściu i spokojniejszym rozwinięciu, zamiast jednolitego, słodkiego akordu. Mimo kwiatowych elementów odbiór pozostaje zdecydowanie męski.
Jazz pasuje do dojrzałego stylu, formalnych sytuacji i wieczorów, ale nie wymaga całkowitej powagi. W odpowiednim otoczeniu może być elegancki, inteligentny i zmysłowy, a jego ciepła baza dobrze działa także jako osobisty znak rozpoznawczy. Osoba przywiązana do starszej wersji może potraktować go kolekcjonersko, natomiast ktoś nowy w świecie wyrazistych zapachów powinien pozwolić mu rozwinąć się przed oceną.
Nie jest to dobry wybór dla kogoś, kto chce kupować bez testu, unika mocnych otwarć albo oczekuje lekkiej, codziennej świeżości. Odradza się go również osobie, która szuka całkowicie nowoczesnej gładkości i nie lubi, gdy kompozycja pokazuje wyraźne przejście od ostrości do mszystej, skórzanej bazy. Nie jest zapachem dla każdego, ale właśnie selektywność należy do jego charakteru.
Pachną podobnie
- Ralph Lauren Safari For Men — wspólna oś aromatycznego, korzennego i elegancko wytrawnego kierunku.
- Truefitt & Hill Grafton — podobny rejon klasycznej męskiej świeżości z przyprawowym i drzewnym ciężarem.
- Carthusia Uomo — dla szukających aromatycznej kompozycji prowadzonej w stronę wytrawnego drewna i elegancji.
Zanim kupisz
Najważniejszy jest test na własnej skórze, najlepiej obejmujący nie tylko pierwsze minuty, lecz także osadzenie. Jazz zmienia ton z ostrego i przyprawowego na cieplejszy, bardziej mszany, skórzany i drzewny. Jeśli początek wydaje się zbyt bezpośredni, warto poczekać; jeśli baza nie przekonuje, sama nostalgia za starszym wydaniem nie rozwiąże problemu. Najlepiej kupić po teście, szczególnie gdy w grę wchodzi nowsza wersja zamiast zapamiętanego vintage.
Cena nie jest tu oczywistą okazją, ale też nie przekreśla zakupu. Wartość wynika przede wszystkim z charakteru, trwałości i wielowarstwowego rozwoju, nie z obietnicy uniwersalnego bezpieczeństwa. Przed zakupem dobrze ustalić, czy ważniejsza jest moc starszych wydań, czy łatwiejsze użycie nowszej wersji. To dwa różne sposoby obcowania z tym samym pomysłem.
Werdykt
Yves Saint Laurent Jazz to aromatyczna, korzenna i drzewna woda toaletowa o mocnym początku oraz cieplejszej, mszystej bazie. Najlepiej pokazuje klasę wtedy, gdy dostanie czas na rozwój.
Warto po niego sięgnąć, jeśli szuka się męskiego klasyka z wyraźną osobowością, dobrą trwałością i napięciem między świeżością a ciężarem. Jeśli potrzebny jest łagodny zapach do wszystkiego, lepiej zacząć od testu i nie kupować go w ciemno.
Najtańsza oferta
Marciano
Yves Saint Laurent Jazz: ceny i dostępność
Ceny sprawdzone w sklepach 22 października 2026. Yves Saint Laurent Jazz (woda toaletowa dla mężczyzn) kosztuje od 445,00 zł za 80 ml — najtaniej w sklepie Marciano. Porównujemy oferty z 4 sklepów w pojemności 80 ml.
Jak zmieniała się cena Yves Saint Laurent Jazz 80 ml?
Najniższa cena dnia wśród sklepów, notowana od 8 lutego 2025.
- Najniższa cena w historii: 264,24 zł (Notino, 8 października 2025).
- Najwyższa cena: 445,00 zł (13 czerwca 2026).
- Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 394,22 zł.
- Typowa cena (mediana z 620 dni): 313,56 zł.
- Obecna cena 445,00 zł obowiązuje od 16 października 2026.
- Cena zmieniła się 13 razy w ostatnich 90 dniach.
Ile kosztuje Yves Saint Laurent Jazz w poszczególnych pojemnościach?
2 pojemności
| Pojemność | Najniższa cena | Cena za 100 ml | Sklepy |
|---|---|---|---|
| 80 ml | 445,00 zł Marciano | 556,25 zł | 4 |
| 80 ml tester | brak w sklepach | — | 0 |
Gdzie kupić Yves Saint Laurent Jazz 80 ml?
4 sklepy
- Parfumdreams — 459,90 zł za 80 ml, z darmową dostawą.
- Marciano — 445,00 zł za 80 ml, dostawa 15,00 zł, razem 460,00 zł.
- Flaconi — 479,60 zł za 80 ml, z darmową dostawą.
- Breuninger — 505,00 zł za 80 ml, z darmową dostawą.
Dane pochodzą z ofert sklepów, które porównujemy, i z codziennych odczytów cen. Jak porównujemy ceny →